Zamki i warownie
Zamek Czocha
Typ obiektu : zamek
Stan zachowania : dobry
Powiat (gmina) : lubański (gm. Leśna)
Dawne nazwy : Tschocha, Tzschocha

Piękny zamek książęcy znajdujący się nad Jeziorem Leśniańskim swoje powstanie zawdzięcza najprawdopodobniej książętom świdnicko - jaworskim, którzy umacniali zdobyte tereny górnych Łużyc. Powstanie zamku datuje się na 1329 rok, choć w popularnej literaturze mówi się jeszcze o warowni jaką król czeski Wacław I wybudował w tym miejscu już w XIII wieku.

Zamek był wielokrotnie przebudowywany w różnych stylach, m.in. w XVI wieku kiedy dodano fortyfikacje zewnętrzne z bastejami a całość wykończona była w renesansowym stylu. W drugiej połowie XVII wieku zarządzono kolejną przebudowę zamczyska, który w 1793 został strawiony przez pożar.

Zamek odbudowano, elewacje budynku mieszkalnego pokryto łupkiem, a kiedy ostatni z rodu Uechtritzów - Otto - zmarł, zamek został wystawiony na sprzedaż.

Zamek Czocha

W 1910 roku zamek kupił drezdeński bankier Ernest F. von Gütschow, który przebudował zamek w stylu gotycko - renesansowym. Projektantem nowego założenia był Bodo Ebhardt - autor odbudowy zamku w Grodźcu.

Zamek Czocha

II wojnę światową zamek przetrwał nienaruszony, lecz najgorsze dla niego lata przyszły zaraz po wojnie, kiedy rozkradziono całe wyposażenie wnętrz.

W 1952 roku władze urządziły w zamku Wojskowy Ośrodek Wypoczynkowy, a cały teren był niedostępny dla cywilów. Dzisiaj znajduje się tutaj luksusowy hotel a oferta noclegowa to m.in. Komnata Cesarska i pokój Ernesta Guetschowa. Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, można zwiedzić jego wnętrza z przewodnikiem, jak również pooglądać okolicę z zamkowej wieży.

Zamek z zewnątrz Wnętrza zamku Dziedziniec Wieża zamkowa
Zamek z zewnątrz
08.02.2006r.
Wnętrza zamku
08.02.2006r.
Dziedziniec
08.02.2006r.
Wieża zamkowa
08.02.2006r.
Zamki w okolicy
Zamek Świecie
Zamek Świecie
(6 km)
Zobacz także
Pałac w Pobiednej Leśna Mirsk Jezioro Leśniańskie
Pałac w Pobiednej
(12 km)
Leśna
(1,5 km)
Mirsk
(10 km)
Jezioro Leśniańskie
(7 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org